Martin Koubek
Fotograf

Jak na fotogeničnost

Roky s Vámi řeším „fotogeničnost“, vždy pouze osobně. Rád bych se o mou teorii fotogeničnosti podělil i veřejně.

Plno z Vás si myslí, že to celé kouzlo pramení z těla, z kombinace symetričnosti a rafinovaných zvláštností, z plnosti a prázdnosti tvarů. Já myslím, že to čemu říkáte fotogeničnost vyzařuje z větší části zevnitř. Může to nyní znít jako idealistická fráze, která má uklidnit ty, kteří se na obálku časopisů nedostanou. Fráze to ale není, je to poznaní z let práce s lidmi.

Nikdy pořádně nevím, kdo mi na focení příjde. Jak říkám, nemám tušení jak bude vypadat „materiál“. Až při otevření dveří stojím tváří v tvář člověku, bytosti ze dvou částí. Jedné složené do úžasného komplexu buněk, který má jedinečný tvar a druhé schované za maskou těla. Není nic neobvyklého, když sklouznu k povrchnímu zhodnocení při prvním setkání. Není ale také nic neobvyklého, když žasnu při porovnání prvního a posledního snímku. Na prvním je bytost, často sevřená do nejistoty a nesoucí tíhu představ o ideálech krásy a svých nedostatků. Na posledním snímku, když se moje práce podaří, je ale jiný člověk. Člověk, který si je bližší, šťastnější, uvolněnější. Co se změnilo? Lidi nenechávám líčit, nemám rád ani převlékání (popravdě mám raději odkládání oblečení, protože nahota je upřímná), nepiluji s lidmi pózy (neumím to). Ale i tak se před mým zrakem odehrává úžasná proměna.

Nejpodstatnější částí mého focení je delikátní práce s vaším niterním světem, s duší, psychikou…říkejte si tomu jak chcete. Nevím jak to dělám. Říkám tomu plynutí. Toto plynutí pramení z neřízení. Jakmile bych řídil, na fotce byste nebyli skutečně Vy. Bylo by tam Vaše tělo, nakroucené dle mých představ. A já nevím, kdo jste. Tak jak by toto sochaření mohlo vést k zachycení Vaši krásy?

Nedávno jsem začal vnímat krásu jako cosi prýštícího ven. Bylo to jako sálání žáru těla, proudu pocitů zářícího z očí a úsměvu. Vše to šlo ze vnitř. Roky lidem říkám, že fotogeničnost je otázka hlavy. Dnes jsem došel k závěru, že fotogeničnost je otázka hlavy (jak jste se sebou srovnaní a jak to, co Vám bylo dáno, umíte prodat), ale pak je zde ještě hlubší vrstva. Vrstva, která to celé pohání. Jsou to emoce a pocity, které se spojí v Vaši sebedůvěrou a až toto celé je přecezeno skrze Vaše tělo. Pokud jste přijali sami sebe, svá kila, ďolíčky na kůži, či lezoucí kosti, tak tím otevřete bránu ke své vnitřní kráse. Jako příklad dávám ženu, která za mnou před lety přišla fotit akty. Mohlo jí být okolo padesáti a toto číslo vynásobte dvěma, abyste získali asi její váhu. Byla to korpulentní dáma v letech. Když se ale svlékla a sebevědomě začala tančit po ateliéru. Nebylo mi nic jiného než na ten tanec radosti a ženskosti zírat. Tato dáma si focení užívala a myslím, že každé své kilo milovala. Vše i po letech ze snímků cítím. Fotograficky to byly mé začátky, ale toto byla důležitá lekce o fotogeničnosti. Je zajímavé, že často z lidí prototypově krásných tento pocit často z fotek neucítíte. O „modelkách“ ani nemluvě. Nasadí svou sexy masku a nic ven nepustí.

Jak tedy se svou fotogeničností pracovat?

To, co si neseme uvnitř, se promítá do našeho vzhledu. Do držení těla, výrazu tváře a řeči očí. Vše podléhá vnitřnímu stavu. Zamilujte se sami do sebe, není na tom nic špatného. Tělo je náš nejbližší parťák a je lepší ho milovat, než považovat za prokletí. Uvolněte se, na nic si nehrajte a nic neřešte. Navazujte nehmatatelné spojení s tím, kdo Vás fotí. „Nasákněte se“ a nechte „se nasát“. Není to flirt (i když sexualita v tom hraje svou roli, vytváří napětí). Je to napojení, aby „to“ proudilo. Všímejte si, jestli neobjevíte něco, co vás na druhém vnitřně polapí a propojí. Za mě to jsou výrazy očí a nevědomá gesta rtů. Smějte se očima. Pusťte skrze ně touhu a radost z okamžiku. Nestyďte se být sami sebou. Najděte v sobě vznikající příjemnou emoci, rozšiřte ji a klidně se v ní celí vykoupejte. Neřešte jak asi vypadáte. Je to jen fotka a ta špatná se smaže.

Pokud jste dočetli až sem na konec mého slovního průjmu, tak máte můj obdiv a doufám, že jste nyní blíže objevení své fotogeničnosti.