Martin Koubek
Fotograf

O mně

Těší mě, Martin
S focením lidí jsem začal koketovat během studií. Nebyly to ale studia fotografie. Měl jsem se stát učitelem biologie a základů společenských věd a  jako většina „Mgr“ svou práci nedělám. Od roku 2011 mě focení začalo živit. Hezky, rovnou po škole,…na tvrdo! O biologa nebyl totiž zájem. Často se sám divím, jak všechno klaplo. Běžely roky souživého porovnávání se s ostatními  a snahy o mainstream, ale pořád TO tam nebylo. Díky lidem okolo mě jsem se dostal ke slavným lidem, ale s jejich světem jsem se neuměl ztotožnit. 

Nebudu psát klišé, že focení je můj koníček či smysl života, když to můj vztah k němu nevyjadřuje. Je to důležitá část mého světa, část vyjádření životní filosofie. Jsem člověk hledající v nekonečném vědomí to, čím jsme a jaké máme možnosti. Můj den je snaha o rozvoj vnitřního potenciálu a hledání „Pravdy“. Vše mě dovedlo až za šamany v Peru a tam během jedné z ayahuaskových ceremonií přišel zlom ve focení. Ve změněném stavu vědomí započal nenápadný proces vzdávání se iluze, že focení musím řídit.

Fotil jsem, meditoval a můj způsob života se vmíchal i do procesu focení. Dodnes tvrdím, že fotit vlastně neumím a znám plno lidí, kteří toto řemeslo mají technicky zvládnutější než já. Ale já se umím „dostat do lidí“. Nepředstavujte si nic manipulativního. Je to o rozpuštění bariér a ponoření se do nenuceného proudu života. Nerad lidi šteluju a asi to moc neumím. Nejsem ten sochař dokonalých póz jak z reklamy. Když ale dostanu prostor, povedu Vás tak, abyste to zvládli Vy sami a vtiskli tím do fotky autentičnost. Věřte celému procesu stejně jako mu věřím i já.  Rozjede se to, nebojte. Už ten moment umím vycítit….takové tiché lupnutí.  A to je ta část focení, pro kterou mám tuhle práci rád. Netvořím umělecká díla na výstavy fotek, ale pomáhám Vám užít si moment a mít na tu chvíli vzpomínku, co Vás tam vrátí.

 

S přáním ať vše plyne, Martin.

(since 1985)

Pozadí mé práce se světem můžete najít na mém blogu v rubrice Práce s realitou  nebo Nefocení

Poskytnuté rozhovory:

Český rozhlas Dvojka – Noční mikroforum

Rozhovor pro ArielRea

Pro blog Hloupý Honza

Pro blog Zuza neví

Video rozhovor s Martinem Koubkem, fotografem, který povyšuje fotografii na terapii

https://www.instagram.com/photokoubekmartin/