Martin Koubek
Fotograf

Svatební focení

Já a svatby

Přemýšlíte o tom, že bych to mohl být zrovna já, kdo s Vámi projde skrze ten Velký den? Tak to by bylo dobré, abych napsal něco o tom, jak to se mnou chodí. Je důležité aby fotograf sedl jako hrnec na prdel. Fotky jsou samozřejmě základ a pokud se Vám líbí ty moje, tak jsme na dobré cestě se vidět (pokud budu mít termín volný). Důležitý je ale styl mojí práce a přístup k některým aspektům svatby. Shrnu to do pár bodů:

 • „Musí to plynout „– svatbou pluji a snažím se násilně nezasahovat. Kromě povinných skupinek s babičkami a spolužáky ze školky nikomu neříkám: „Otočte se na mě a udělejte hlouček!“. Procházím mezi lidmi, bavím se s nimi a mezi tím fotím momentky od druhého stolu. Prostě jsem na lovu.
 • „Svatba není produktovka ani kampaň“ – tak jako násilně nešteluji lidi, tak neztrácím drahocenný čas tím, že bych se na 2 hodiny sebral a šel fotit každou část propracované dekorace zvlášť a tak aby byla jak z katalogu. Detaily samozřejmě fotím. Ale tak jak jsou a více méně nearanžované za pochodu. Jediné co si beru stranou jsou šaty (pokud to místo dovolí), prstýnky a kytka. Ale ani to není nutnost, když to nebudete chtít. Svatba je dle mého hlavně o lidech a ne o tom, jak vypadal předkrm.
 • Nevěsta a ženich jsou lidé a ne najatí modelové.“ – nikdo po Vás nechce, aby se fotky daly pak použít do katalogu svatebních šatů nebo modních časopisů. Buďte sami sebou. Vím, že to je někdy těžké, ale já udělám vše, aby se Vám to povedlo. Autentičnost emocí a citů udělá z fotky víc než dokonalá póza a naaranžované šaty. Někdo z Vás se nerad fotí nebo má pocit, že je dřevo? Pomůžu Vám to překonat, vše je jen v hlavě.
 • „Pohoda a klid především“ – stresu jste si užili jistě dost s přípravami a tím, jestli drahá polovička řekne „Ano“.  Zkuste se uvolnit a užívat života.  Moje focení je o tom nestresovat se a nestresovat druhé. Jste nervozní z focení? Je to jen fotka. Špatné se smažou a vždy se najde nějaká dobrá….více než byste třeba čekali.
 • „Vše je o domluvě“ – je to Váš den a já udělám maximum co bude v mých silách, abych Vám vyšel vstříc. Nemám problém vlézt do vody, vylézt na střechu či strom, vzít auto a někam popojet, někoho svézt …
 • „Základem je světlo“ – můj styl stojí v plno ohledech na práci s přirozeným světlem či světlem místa, kde fotím. Jeho zachycení přenáší atmosféru do fotky. Pokud je místo focení tmavé a já jsem nucen použít blesk, atmosféra mizí a z obřadu máte rázem párty fotky.

 Na jak dlouho si mě pozvat?

 • Ideální je začít přípravami. Vše má svůj začátek a začít rovnou obřadem je jako číst Karkulku od „vlka v posteli“. Focení příprav je důležité nejen pro focení onoho napjatého cvrkotu, ale je to čas zvykání si na sebe. Jak Vy, tak já a třeba i rodina si na sebe potřebujeme zvyknout. Z fotek je pak cítit, že jsem nebyl už cizí dělník na sobotní melouch. Mám tedy čas nasát „kdo jste“ a to samé může Vaše blízké okolí. Babičky si na mě zvyknou a prostě se všichni více otevřeme.
 • Do kdy mě tam mít? Pro mě je klíčový čas párového focení, který se snažte orientovat co nejblíže západu slunce. Ideálně 1,5 hodiny před ním. Světlo má pak své kouzlo, ale hlavně nemáte stíny pod očima a v parných letních dnech se už nebudete potit.
 • Pokud mě chcete ještě déle, než je západ slunce, tak si rozmyslete proč. Bude to kvůli prvnímu tanci, nějakému překvapení, hrám? Většinou je pro mě hraniční doba 21-22.hod. Už je tma a já už mám materiálu dost. Co po celém dni nemám, jsou síly. Držet si mě tam kvůli prskavkám či ohňostroji má smysl, pokud před tím není dlouhá pauza od jiného programu. Platit si mě kvůli 5ti snímkům barevných hvězdiček a čmouh? Zvažte to. Nerad z lidí tahám zbytečné peníze.

Organizační tipy:

 • Máte-li obřad venku, zkuste se při jeho umísťování zamyslet nad tím jakým směrem bude.  Naprostá většina fotek bude s pozadím toho, co je za VÁMI.  Nemějte tam parkoviště nebo nevhodné stavby. Chápu, že chcete lidem zároveň nabídnout hezkou kulisu. Někdy to je o kompromisu. Vzhledem ke slunci je lepší ho mít buď čelně, nebo v zádech.  Případně mohu na místě poradit a říci výhody a úskalí.
 • Párové focení zkuste zařadit do programu do bodu, kdy je o ostatní svatebčany postaráno. Mají si kde sednou, co jíst a pít. Odpadne z Vás stres z toho, že na Vás už netrpělivě čeká hromada hladových krků. Ideální moment je, když jim ke kávě nakrájíte někdy v pozdní odpoledne dort. Pak se hezky nerušeně na hodinku vytratíme na párové fotky.
 • Hromadné focení a skupinky je nutné dělat hlavně po obřadu, protože někdo už dál nepokračuje. Zde je dobré určitě nějakého „naháněče“ se seznamem kombinací lidí, které chcete s Vámi zvěčnit. Urychlí to proces.
 • Upozorněte předem lidi, aby už od příchodu k oltáři nefotili. Nevěsta slavnostně kráčející lesem mobilů není nic důstojného a první polibek, kdy na pozadí je Pepa se svítícím Ifounem je vážně k vzteku.
 • Na párové fotky nám stačí louka, pole, les…či jakékoli nerušivé místo bez „čumilů“. Pokud by vás měla při focení sledovat celá vaše bývalá třída, tak se neuvolníte.
 • Nenechte se do ničeho tlačit. Pokud za Vámi přijde kamarádka s tím, že je super fotka přetahování o ženicha a Vám to tak boží nepřijde, tak to fotit nemusíme.

Co od Vás potřebuji předem

 • Zaplatit zálohu.
 • Znát místo a čas, kde mám začít.
 • Pár dní předem si ujasnit na kolik hodin byste mě na svatbě rádi. Stačí přibližně, beztak se to může operativně během svatby změnit.

Co dostanete:

 • Předávám VŠECHNY zdařilé záběry v barevné a černobílé verzi. Základní odevzdané fotky upravuji co do světlosti, kontrastu a ořezu. Snímky dle chuti a nálady barevně natónuji.
 • Počet fotek se pohybuje mezi cca 300-650ks. Záleží na délce a „zajímavosti“ svatby, počtu lidí a jejich schopnosti se bavit jinak než nad talířem a s cigaretou mezi rty. Žvýkající lidi nefotím, kuřáci a popíjející za fotku při činu nejsou také často rádi.
 • Fotky se předávají elektronicky v nedigitálně zabaleném dárkovém balíčku s flashdiskem.
 • Po dobu jednoho měsíce bude možné stahovat a prohlížet si fotky ve webové galerii, kterou můžete sdílet s dalšími lidmi.
 • Termín odevzdání svatebních fotek je vzhledem k vytíženosti většinou 3-4 týdny.
 • Neupravené fotografie NEODEVZDÁVÁM.
 • Na vyžádání mohu poskytnout kompletní svatební alba se stovkami fotek. 

Žijte blaze a hlavně no stres!

Martin